2007. november 26., hétfő

Induced metabolic alkalosis affects muscle metabolism and repeated-sprint ability.

Med Sci Sports Exerc. 2004 May;36(5):807-13.

A tanulmány azt vizsgálta, hogy az indukált metabolikus alkalózis (NaHCO3) fogyasztása milyen hatással van az izom metabolismusra és a teljesítményre ismételt rövid tartam sprintek végzése során. 0,3 g x ttkg NaHCO3 fogyasztott az intervenciós csoport 90 perccel a terhelés előtt.
A NaHCO3 nem növelte a pihenő izom pH-ját, így úgy tűnik a jobb teljesítmény a nagyobb extracelluláris puffer koncentráció következtében jelentkező nagyobb H+ izom->vér kiáramlásnak köszönhető. Összegezve a megnövekedett anaerob energia poolnak köszönhető a jobb teljesítmény.

2007. november 7., szerda

Izomsérülés és következményes rhabdomyolisis, DIC

Az izomsérülés miatt akakul ki a rhabdomyolisis. Az izomsejt tartalma a membrán károsodás miatt a keringésbe jut. A rhabdomyolisisre hajlamosító izomsérülés fajták.Klinkai tünetek:görcsös fájdalom, vizelet elszíneződése az esetek 50%-ban. Láz, volumen vesztés. Az érintett izom duzzadt, érzékeny, kemény tapintatú. Labor értékek: hyperkalemia, hyperphosphatemia, hyperuricemia, hypocalcaemia, CK, aldolase emelkedés. Vizeletben myoglobin. Komplikációk. Terápia: Akut veseelégtelenség megelőzése a cél. Myoglobinuriában vagy ha serum CK>5000IU fizsó akár 500 ml/h. Vizelet ph<6 akkor NaHCO3. Ha a hypovolaemia megszűnt akkor mannitol 25g/6h, ha nem nő a diuresis, akkor 40mg Furosemid iv., a dózis 200mg-ig növelhető.

Quadriceps contusion


Zavadszky Gábor tragikus háláláról újabb információk láttak napvilágot, melyben egy ügyvédi iroda egy sajtóközleményt is kiadott. Érdekes kérdések merülnek fel az ügy kapcsán. Ezután egy izomszakadás, vagy medvepuszi után a diagnosztikai vagy a kezelési protokoll elengedhetetlen része lesz a vérvétel? Az izomsérülések esetén nem adhatunk NSAID csoportba tartozó Diclofenacot? A quadriceps sérülése ami leggyakrabban direkt traumára jelentkezik, ritkán olyan súlyos, hogy compartment szindrómához vezessen. Minden alkalommal jelentkezik ödéma, de a sérülés lokális vérömleny kialakulásához is vezethet. Az izom jobban ellenáll a sérülésnek, ha még nem "fáradt" és éppen kontrakcióban van.
Azok az állapotok amik árnyalhatják, illetve befolyásolhatják a képet:Anabolikus steroid használata, veseelégtelenség, hyperparathyroidismus, hypocalcemia,IDDM, neoplasma, öregebb betegekben:stroke, részleges bénulás
Szükséges vizsgálatok:
LABOR:Általánosságban nem szükséges, ha az anamnézis sportártalom, vagy sportbaleset. Akkor kell elvégezni, ha a fent említett állapotokra van gyanú.
CK-t, hematokritot, és alvadási paramétereket kérünk.
Képalkotás:szükséges ha a klinikai kép nem egyértelmű, éjszakai fájdalom, valószínűsíthető teljes quadriceps szakadás, jelentős kontúzió. Rtg, UH,MRI
Kezelés:R(pihenés)I(jég)C(kompresszió)E(felpolcolás). Húzódás esetén nyújtás.
120fok flexióban rögzítés az első 24 órában. Utána TENS és nyújtás, izomerősítés
NSAID használata nem evidencia, és csak az 1-3 napban lehet helye.
Visszatérés:Ha 120fok flexiot elérte, nincs atrophia, izomgyengeség