2007. április 30., hétfő

Anatomical two-bundle versus Rosenberg’s isometric bi-socket ACL reconstruction: a biomechanical comparison in laxity match pretension

Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc (2007) 15:328–334

Az elülső keresztszalag (LCA) műtétek napjaink egyik leggyakrabban végzett ortopéd műtéte. Az térd eredeti kinematikájának és anatómiai helyzetének visszaállítására az utóbbi időben végzett operációk során egyre nagyobb figyelmet fordítanak. A szerzők 1995 óta végeznek dupla furatos (Rosenberg) és 2001 óta dupla köteges LCA pótlást. Az sérülés előtti állapot helyreállításában nagy jelentőséget tulajdonítunk annak hogy milyen erővel feszítik meg a graftot a rögzítéskor. Legtöbb intézményben a fixáláskori erőt kézzel állítják be, nemrég került piacra egy double spike plate (DSP) eszköz, melynek a segítségével, előre meghatározott feszítés mellett rögzíthetjük a graftot. Hogy megtaláljuk ezt a feszítő erőt, elengedheteten hogy első lépésként meghatározzuk azt a feszítést (laxity match pretension LMP) amely normál A-P térd lazaságot eredményez. A szerzők mind a két köteges, mind a két csatornás LCA pótlásnál az optimális LMP-t próbálták meghatározni.
24 betegnél végeztek pótlást akiket két csoportba randomizáltak.
Dupla köteg; femoralis furat 3-9 illetve 2-10 óránál, és két párhuzamos tibiális furat.
Dupla furat; femoralis furat 1-11 illetve 10-2 óránál és egy tibiális furat.
Mindkét csoportnál ST inat használtak fel,amit feleztek és félbehajtottak. Endo-Button®-nal rögzítették a graftok egyik végét a lateralis femur cortexen, másik végét külön-külön 3-as polyester fonallal rögzítették egy tibiához rögzített, állítható feszülés-nagyságot biztosító erőmérő eszközhöz. Ez az erőmérő eszköz V alakú. Egyik szárát a tibiához rögzítették a másik szárral tudták a feszülést változtatni.
10,20,30,40,50 N feszítő erőt alkalmaztak a tibiális cortexen 20° térd flexió mellett. Az A-P elmozduást egy Knee Laxity Tester-rel mérték, mégpedig úgy, hogy 134N mellett milyen elmozdulást tapasztalnak az egészséges térdhez képest ahol szintén 134N alkalmaztak.
A graft rögzítés utáni lazulását és a in remodellációját figyelembe véve az LMP-nél nagyobb feszülést kell alkalmazni a rögzítéskor. Viszont a túl nagy feszülés sem jó, mert megakadályozza az izület normál mozgását, hozzájárul a graft-elégtelenséghez, és arthrosishoz vezet.
A dupla köteg rögzítésekor átlagban 7,8N-nál voltak a legközelebb az egészséges térd lazaságához, a dupla furatnál ez az érték 25N volt. Tehát a két technika LMP értékeit összehasonlítva az első szignifikánsan alacsonyabb, így dupla köteg módszer hatékonyabb a térd stabilitásának visszaállításában. Ennek lehetséges magyarázata: az alacsonyabban elhelyezett femorális furat, a két tibiális furat esetén mind két csatornának van hátsó fala, így nem tevődik át rá a hátsó kötegre ható erő, mint a dupla furatos technikánál, illetve a femorális furatok elhelyezése miatt a graft rövidebb része van az izületben ezért kevesebb feszüléssel tudja biztosítani a normál izületi lazaságot.
Összefoglalva ez az első olyan tanulmány ami in vivo próbálja meghatározni az LMP-t. Reményeik szerint így ez a tanulmány még értékesebb információkkal tudja segíteni a LCA műtéteket végző sebészeket.

2007. április 29., vasárnap

Adrenalektomie nach Snowboardsturz Eine außergewöhnliche Erstmanifestation eines Phäochromozytoms

Der Unfallchirurg 2007 · 110:360–363
Kasuistiken

Anamnézis:Egy 33 éves sportos, jó általános állapotú férfi snowboard balesetet szenvedett. A baleset után hazament, de aznap este a fokozódó, az ágyéki gerinc területére lokalizálódó panaszai miatt felkereste a sürgősségi ambulanciát. A betegnek fizioterápiás kezelést kezdtek meg. A felvétele után nemsokkal hypertenzív krízis alakult ki nála (syst: 280 Hgmm, dias: 120 Hgmm) a mobilisátiót követően. Anamnézisében még ehhez hasonló sem fordult elő, sőt még magasvérnyomás betegsége sem volt.
Radiológia:A hagyományos felvételen az L I csigolyán egy ventrálisan kifejezettebb impresszios törést látszott. A Th. XII. csigolya törését a felvétel valószínűsítette. CT vizsgálat A Th XII. törést kizárta, azonban mellékleletként egy retroperitoneális térfoglaló folyamatot mutatott a bal mellékvese területén. További differenciáldiagnózist nem tett lehetőve a felvétel.
Kórlefolyás és terápia:A kóreredet további tisztázása és a vérnyomás beállítása céljából intenzív osztályra került áthelyezésre, ahol elsőként egy α- és β-blockolót kapott perfusorban, amit később per os Trandate-ra (labetolol) és Adalat-ra (nifedipine) állítottak át. Sikeres pre- és intraoperatív kezelésnek köszönhetően egy komplikáció mentes adrenalektomiát hajtottak végre. Bár rendelkezésre álló leletek mellett további kontroll labor és képalkotó eljárásokat terveznek, a beteg teljes gyógyulásával számolnak. A baleset nélkül, a phaechromocytoma még sokáig tünetmentesen növekedhetett volna. A 7 napos postoperatív katekolamin labor szintek már a normál tartományban voltak, a 2 hónapos onkológiai kontroll, pedig nem támasztotta alá recidív vagy járulékos extraadrenerg tumor manifesztációt.
További leletek: A 24 órás gyűjtött vizeletben a katekolamin szint a normális érték 10X volt, ezzel megerősítette a phaechromocytoma diagnózis gyanúját. Egy járulékos MEN szindróma kizárása érdekében pajzsmirigy hormon értékeket is meghatározoták és UH-t végeztek. Egy kisfokú hypothyreosist talátak, valószínűsíthető hyperparathyreosissal. Az eltávolított tumor szövettani vizsgálata egy magas malignitású phaechromocytomát igazolt.
Megbeszélés:A phaechromoytomák ritka, de szerfelett jelentős mennyiségű katekolamint termelő tumorok, incidenciájuk 10 eset/1 000 000 ember. A neuroendokrin szövet chromaffin celláiból indulnak ki legtöbb esetben a mellékvesékből, ahol lehet uni- és bilaterális is. Ugyanakkor extraadrenalisan is elhelyezkedhetnek pl a szimpatikus paraganglionokban. Sporadikusan és familiárisan is előfordulhatnak néha a MEN II szindroma részeként. A benignus kimenetre az esetek kb 10% lehet számítani egyébként a tumor malignus. A malignitás egyedüli biztos jelzője a metastázisok megjelenése. A malignus phaechromocytoma gyógyítása napjainkig nem lehetséges. Felfedezésekor minden esetben malignus elváltozásként kell kezelni ami hypertenzív krízisekkel fenyeget. A fellépő magas vérnyomás a leggyakoribb tünet. Viszonylag jelentéktelen stimulusok kifejezetté tehetik a tüneteket, és még fiatal egyébként egészséges embernél is életet veszélyeztető állapotot idézhetnek elő,mint ahogy azt a bemutatott esetnél is láttuk.
Diagnosztikai lehetőségek: A plazma és vizelet katekolamin szint illetve a vizelet metabolit szintek meghatározása segíthet, magas a vizelet VMA (vanilinmandulasav) specificitása. Ideális ha a választásnál magas szenzitivtásút keresünk mint a plazma szabad metanephrine, vagy a frakcionált metaneprhin a vizeletben. Képalkotó eljárások mint a CT vagy az MRI magas szenzitivitással de gyér specificitással rendelkeznek. Kiegészítő eljárások közül a MIBG-scintigráfia kap szerepet, aminek nagy a specificitása. Sajnos a PET diagnosztika csak kiemelt centrumokban hozzáférhető.
A cikk tanulsága, hogy máig igaz az a 30 évvel ezelőtt, Der von Ross által megfogalmazott mondás -"think of it, confirm it, find it, remove it"- csak az eszközök finomodtak. Igazából gondolni kell rá, és ez a legnagyobb kihívás

2007. április 28., szombat

Effects of the Menstrual Cycle on Anterior Cruciate Ligament Injury Risk

A Systematic Review

The American Journal of Sports Medicine 35:659-668 (2007)
Számos tanulmány leírta az elülső keresztszalag (LCA) sérülés incidenciájában jelentkező különbséget férfi és női sportolók között. A lehetséges okok között gondolhatunk az anatómiai különbségekre, azonban az ezzel kapcsolatos eredmények egyrészt ellentmondásosak, másrészt nehezen befolyásolhatóak, ami jelentősen csökkenti az intervenció lehetőségét.
Ebben az összegzésben csak a női nemi hormonok hatásával foglalkozik a szerző. Az irodalom alapján a menstruációs ciklusban lezajló hormonális változások potenciális rizikó tényezői lehetnek egy LCA sérülésnek. Az adatok azt mutatják, ha az ovuláció képzeletben ketté osztja a menstruációs ciklust akkor a preovulációs szakaszban nőtt a nonkontakt LCA sérülések aránya. Ez igaz mint a fogamzásgátlót szedő illetve nem szedő sportolókra is. Az ösztrogén, progeszteron, relaxin és ösztradiollá való átalakulása után a tesztoszteron hormonszintjének ciklus alatti változása korrelál a sérüléssel.
Összefüggést találtak hormon szintek változása és a térd passzív és aktív stabilitása között. A menstrációs ciklus valószínűleg az izület aktív stabilizálásban játszhat szerepet, a neuromusculáris kontroll és az izomerő befolyásolása révén. Legújabb eredmények szerint az ösztrogén például nem befolyásolja az LCA mechanikai tulajdonságát, viszont leírták központi idegrendszert befolyásoló hatását.
Az edzés munkával úgy néz ki, hogy befolyásolhatjuk a fluktuáló hormonszinteket; női sportolók 50%-nál megváltozott ovulációs működést, és csökkent ösztradiol szintet találtak. A női nemi hormonok csökkent fluktuációja előnyösen befolyásolhatja a térd stabilitását.
Fontos hatását találták az orális fogamzásgátlóknak, irodalmi adatok szerint a nemi hormonszintek stabilizálása révén a térd aktív és passzív stabilizáláshoz járulhatnak hozzá.
Összegzésként annyit mondhatunk,hogy az orális fogamzásgátlók megfelelő használatával és a neuromusculáris tréninggel nagy valószínűséggel csökkenthető az elülső keresztszalag sérülések aránya.


2007. április 26., csütörtök

Reconstruction of Chronic Achilles Tendon Rupture With the Use of Interposed Tissue Between the Stumps

The American Journal of Sports Medicine 35:582-588 (2007)
Számos sebészeti megoldása lehet a krónikus Achilles-ín sérülésnek. Autológ szövetek, mint a fascia lata használat, a proximális Achilles-ín lehajtása széles körben ismert. Ín pótlásra még használják a m.flexor hallucis longus inát, és m.peroneus brevis inát. Számításba jöhet még allografttal való pótlás, illetve szintetikus anyag használata.
A szakadt ínvégek közötti rést hegszövet tölti ki. A szerzők elgondolása szerint, ha ez a hegszövet alkalmas az ín pótlására, akkor elkerülhetjük más inak felhasználását, ezzel feláldozását az Achilles-ín pótláshoz. Elgondolásuk szerint a hegszövet képes átalakulni egy ínhoz hasonló reparatív szövetté krónikus Achilles-ín szakadt betegekben.
6 betegen próbálták ki ezt az eljárást. Preoperatívan pozitív Thompson teszt,
planatár flexiónal gyengült izomerő, sántítás,és az egylábon lábujjhegyre állás képtelensége jellemezte a betegeket. A műtét előtt MRI és szövettani vizsgálat is történt. A szakadástól eltelt átlagos idő 22 hét volt, az utánkövetés 31 hónapig tartott.
A műtét során az inat feltárták az izom-ín határtól az ín tapadásáig. A paratenon megnyitása után a szakadt végeg közti távolság átlagosan 3-5cm volt. Az ín proximális véget felpreparálása után lehúzták, a hegszövet középső harmadát kimetszették, úgy hogy 20-30 fokos plantárflexioban a két vég összeért. A végeket 2-es, fel nem szívódó fonallal 3cm hosszan Krackow varattal látták el, úgy hogy a varratból minimálisan 2cm-t az ínban helyeztek el. Ezután réteges zárás.
Postoperatív kezelés a következőkból állt. Térd alá érő gipszben 20 fokos plantár flexióban, nem terhelve 2 hétig, részleges terhelés ortézisben és gyógytorna a 3. héttől, teljes terhelés és lábujjhegyre állás a 7.héttől. Sportolás megkezdése 4-5 hónappal a műtét után.
Az operált betegek az utánkövetés végén nem sántítottak séta és lépcsőzés alatt, újra-szakadás nem volt, és a három sportoló a sérülés előtti aktivitási szinten tudta folytatni. Az egyetlen postoperatív szövődmény egy esetben jelentkező elhúzódó sebgyógyulás volt. Az operáció előtti és utáni AOFAS score között szignifikáns növekedés volt tapasztalható.
A szövettani leletek is megerősítik a szerzők véleményét, hogy alkalmas a hegszövet, hogy ín-szerű szövetet alkosson. Így ez az eljárás alkalmas, hogy sikeresen alkalmazzuk krónikus Achilles-ín szakadás műtéti megoldásában.


2007. április 21., szombat

Kicks from the penalty mark in soccer: the roles of stress, skill, and fatigue for kick outcomes.

J Sports Sci.2007 Jan 15;25(2):121-9.
MÁS.
A 11-es rúgás a hosszabítás végén a labdarúgás legdrámaibb része. A büntető eredményességét olyan tényezők befolyásolják, mint pszichológia (stressz tűrő képesség), tecnikai képzettség (rugó technika) ,élettan (túltenni magát a 120 perc okozta fáradtságon) szerencse (merre mozdul a kapus). A szerzők internet kereséssel elemeztek korábbi mérkőzéseket, és 41 büntető párbaj, 409 büntet rúgás elemzése után arra a következtetésre jutottak, hogy a technikai képzettség és a fáradtság alig vagy egyáltalán nem befolyásolja a rúgás eredményességét, a legfőbb befolyásoló tényező a bünető fontossága( hirtelen halál, sorsdöntő büntető) Érdekes hogy a világ események fontossága hogyan befolyásolja az eredményességet. Értékesített büntetők: Worldcup:71.2%, Copa America:82,7%, Europeanchampionship:84,6%. A rúgások eredményessége leszámítva az ötödik rúgást progressziven csökken (1. rúgás:84,6%; 6-9. rúgás:64,3%). A játékosokra nehezedő nyomás csökkentése érdekében stress control stratégiák megtanítására sarkalják a játékosokkal foglalkozó szakembereket (pl a sorsdöntő büntetőt gyakorló rugásnak fogják fel, vagy az edzésen szimulálni a stress helyzetet a kihagyott 11-es pénzbüntetéssel súlytani). Végezetül a szerzők szerint milyen játékos rúgja be a sorsdöntő büntetőt: fiatal, később becserélt, és támadó.

Arthroscopically Assisted Percutaneous Repair of Fresh Closed Achilles Tendon Rupture by Kessler’s Suture

The American Journal of Sports Medicine 35:589-596 (2007)
Az Achilles-ín szakadás, az
ín anatomiai és élettani sajátosságai következtében nehezen gyógyuló sportsérülés. Kezelhetjük konzervatívan, és nyított, illetve percután ínvarrattal. Sajnos egyik kezeléssel sem tudunk megnyugtató eredményt biztosítani betegünknek. A konzervatív kezelés - ami 6-8 hét gipsz - hátránya a hosszú rehabilitáció, az újra-szakadások magas aránya, a sérülés előtti aktivitási szint el nem érése.A nyitott műtét előnye a gyorsabb rehabilitáció és a jobb funkcionális eredmény, hátránya a postoperatív fertőzés, bőr nekrózis vagy késői gyógyulás, újra szakadás illetve mélyvénás thrombózis. Percután ínvarrat kiküszüböli a nyílt műtét hátrányait, de a n.suralis felöltése, és az anastomosis gyengébb erőssége az eljárás hátránya.
A szerzők artroszkóp segítségével egyesítik a nyitott műtét és a percután műtét előnyeit. Az eljárás során először 10-50 ml fiziológiás sót fecskendeznek a két szakadt vég közötti résbe. Majd a két munkportál kialakítása után látótérbe hozzák a szakadást. Shaver-rel megtisztítják a szakadt végeket, majd inside-out technikával, Kessler- varrattel összeöltik őket.
20 betegen végezték el a beavatkozást. Lindholm skála szerint az után utánkövetés (átlagban 21hónap) 15 betegnél kíváló, 5 betegnél jó eredményt kaptak. Nem volt ideg sérülés, fertőzés, újraszakadás az utánkövetés alatt.
A szerzők az eljárást hatásos módszernek találták a friss Achilles-ín szakadás kezelésénél, mely egyesíti a nyitott és a percutan eljárás előnyeit.

Cochrane adatbázis

Az evidence based medicína alfája és omegája. Mi is ez? Bővebben testvér journal clubbomon olvashatunk róla.Cochrane Collaboration

2007. április 18., szerda

Bone Morphogenetic Proteins-Signaling Plays a Role in Tendon-to-Bone Healing

The American Journal of Sports Medicine 35:597-604 (2007)
Sok faktor befolyásolja a LCA műtét eredményét; a graft elhelyezés, a graft rögzítéskori feszítése, graft anyaga, de az egyik legfontosabb a graft és a csont között létrejövő kötés erőssége. Irodalmi adatok szerint a csont a csonthoz gyógyulás gyorsabb mint a csont az ínhoz. Az utóbbi fibrovasculáris szövet képződésével indul a csont és az ín között, amit erőteljes csont benövés követ, végezetül a csont és az ín közötti kollagén szálak helyreállítása történik.
A csont-ín kötés létrejöttét késlelteti egyrészt graft csúszkálása a tunnelben, másrészt a tunnel kiszélesedése, amit a graft mozgása, synovialis folyadék beáramlása és gyulladásos ágensek okoznak.
Kutatási eredmények azt mutatják, hogy egy fehérje, nevezetesen a bone morphogenic protein (BMP) csontosodást indukál, és elősegíti a csontbenövést a kollagén tartalmú szövetbe.
Ebben a vizsgálatban nyulakon vizsgálták hogy a graft-csont gyógyulást miként befolyásolja ez a fehérje.
A kutatás két részből állt. Az elsőben bilaterális keretszalagpótlás közben - a pótláskor a tunnel szájadékra fecskendezve és a graftot ebben többször megmártva, mintegy a tunnelt teljes hosszában bevonó film réteget képezve - különböző dózisban adtak BMP-t, illetve noggin-t (BMP inhibitor). A második szakaszban a bilaterális keresztszalagpótláson átesett nyulakat 3 csoportba osztották: 1. BMP+karrier, 2. noggin+karrier, 3. a karrier anyaguk egyedül. Különbözó időben (2., 4. és 8. héten) boncolták a nyulakat, és szövettani és biomechanikai vizsgálatnak vetették alá a pótolt térdeket.
A BMP szignifkánsan növelte (dózistól függően) az csontképzést a csont-ín határon,a noggin pedig gátolta(dózis függés nem volt megfigyelhető). A BMP csökkentette a tunnel átmérőjét. Bár 8 hét utána a graft merevség szignifkánsan jobb volt mint a két másik csoportban, a BMP-t kapó csoport femur-keresztszalag-tibia komplexének szakító szilárdsága nem különbözött szignifikánsan a másik két csoporttól.
Ezek az eredmények felvetik a BMP klinikai használatának lehetőségét, ami remélhetően gyorsabb rehabilitációt, erősebb graft rögzülést, és a pótlás utáni graft lazulás kockázatának csökkenését eredményeznék.

2007. április 17., kedd

Effects of Initial Graft Tension on the Tibiofemoral Compressive Forces and Joint Position After Anterior Cruciate Ligament Reconstruction

The American Journal of Sports Medicine 35:395-403 (2007)
Irodalmi adatok szerint a keresztszalag pótláson átesett betegek térdének 11-100%-ban osteoarthritis fejlődik ki. Bár a tényleges összefüggés még nem tisztázott, a porcelváltozásért valószínűleg az izület megváltozott biomechanikája tehető felelőssé.
A műtéti protokoll szerint a graft fixálása közel teljes extensioban történik. A sebész két ponton befolyásolhatja a graft rögzítésekor az két izületi felszín között ébredő kompressziós erőket; a graft-feszülés fixáláskori beállításával, és, hogy a graftot hány fokos térd flexióban rögzíti.
A szerzők összefüggést kerestek graft rögzítéskor alkalmazott feszítőerő és a tibia és a femur között jelentkező következményes kompressziós erő között.
12 kadaver térden (59±4 év) végeztek patella ín pótlást. Eredményeik szerint nagyobb graft feszülés nagyobb kompressziós erőt eredményez a femur és a tibia között, ami kifezettebb a mediális izületkompartmentben mint a laterálisban. A nagyobb graft feszítés nagyobb kirotációt és a tibia nagyobb posterior transzlációját eredményezte. A kompressziós erőt befolyásolta az is, hogy mekkora térd flexióban rögzítettük a graftot.
Az izületben jelentkező kompressziós erők akkor voltak hasonlóak egy intakt keresztszalaggal rendelkező izülethez, ha a graft-feszülés a rögzítéskor 1-15N volt
A kadaver tanulmány hátránya, hogy a graft-gyógyulás során a tunnel szélesedést, a graft remodellációt, degenerációt, devascularizációt hatását nem tudták vizsgálni.

2007. április 15., vasárnap

10-Year Comparison of Anterior Cruciate Ligament Reconstructions With Hamstring Tendon and Patellar Tendon Autograft: A Controlled, Prospective Trial

The American Journal of Sports Medicine 35:564-574 (2007)
180 keresztszalag (90 HT, 90 PT) pótlás eredményét, hasonlították össze melyet egy sebész végzett. Az utánkövetés a 2,5,7,10 évben történt. Nincs különbség a két technika között a későbbi graft szakadás szempontjából.
A patella-ín pótlás esetén donor-terület szimptoma és a térdelési fájdalom gyakoribb volt, és több beteg panaszkodott fájdalomról hosszú ideig tartó terhelés után. Rtg diagnozissal felállított osteoarthritis gyakrabban jelentkezett ennél az eljárásnál. A szerző véleménye szerint kíváló eredményeket lehet elérni mindkét eljárással, azonban ő a fent említett előnyök miatt a HT autografttal történő pótlást használja.

Effect of Aspirin and Ibuprofen on GI Permeability during Exercise

Int J Sports Med;2007 April
A tanulmány az aspirin és az ibuprofen gastrointestinalis permeabilitásra gyarkorolt hatását vizsgálta terhelés alatt. A terhelés előtt 24 órával kezdték meg az aspirin (2 x 325mg), ibuprofen (2 x 200 mg) illetve placebo adását. A terhelés 60 perces futásból állt. Közvetlenül a futás megkezdése előtt fogyasztottak 3 különböző cukrot. A felszívódást a közevetlenül a terhelés alatt és 4 órával a terhelés után vett vizelet cukortartalmából ítélték meg. Az eredmények azt mutatták hogy aspirin és ibuprofen hatására növekszik a gastroduodenalis permeábilitás, sőt aspirin növeli a intestinalis felszívódást is.

2007. április 11., szerda

Using nitric oxide to treat tendinopathy

British Journal of Sports Medicine 2007;41:227-231
Új utat nyithat a tendinopathiák kezelésében Murrel felfedezése, miszerint NO (nitrogén-monoxid) gyorsítja a subjektív és az objektív panaszok enyhülését tenisz-könyökkel, Achilles ín gyulladással, és supraspinátus ín gyulladással bajlódó betegeknél. A javulás a fájdalom csökkenésében, a mozgásterjedelem növekedésében, és az izomerő növekedésében jelentkezett. A NO a helyi véráramlás fokozásán és az immun-védekezés serkentésén kívül a kollagén szintézisben játszik fontos szerepet. A vizsgálatban GTN (glyceryl trinitrate) tapaszt alkalmaztak az napi egy alkalommal(1.25mg/24h). A legkifejezettebb hatást a supraspinatus tendinopathiában tapasztalták.

2007. április 10., kedd

Balance and Injury in Elite Australian Footballers

Int J Sports Med, 2007 Mar 20
Kérdés, hogy az előszezoni felmérés során tapasztalt rossz egyensúly érzék, predesztinálja-e a sportolót egy alsóvégtagi szalagsérülésre. A vizsgálatban 210 játékos vett részt. A vizsgálat eredménye szerint alacsony egyensúly érzékkel rendelkező játékosnak kétszer akkora az esélye egy bokaszalag sérülésre mint egy jó egyensúly érzékkel rendelkezőnek. Érdekes módon a térdszalag sérülés nem függ az előszezonban mért egyensúlyozó képességtől. Tudjuk hogy neuromuscularis tréninggel fejleszthető ez a készség. Rajta!

The effect of graft placement on the clinical outcome of the anterior cruciate ligament reconstruction: a prospective study

Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy
2007 Mar 17;
Elülső keresztszalag pótlás során azt vizsgálták, hogy a graft elhelyezése hogyan befolyásolja az a műtét klinikai eredményét. 140 betegnél végeztek pótlást hamstring innal. Az utánkövetési idő 2 év volt. A graft elhelyezést oldal rtg felvételen az un. sumscore módszerrel értékelték, amely a femoralis és tibialis elhelyezést egyszerre veszi figyelembe. Kis sumscore értékeknél tapasztaltak jó funkcionális eredményeket. Optimális femoralis furat, ha hátulról előre felé haladva a Blumensaat vonal 25-29% között van, a tibialis furat optimális helye a tibialis plateu 32-37% között van elölről hátrafelé haladva. Az optimális sumscore érték 61-66 között.